Yirmilik Diş Hakkında

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Yirmilik Diş Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Yirmilik Diş Hakkında

  Reklam  Yirmilik Diş Hakkında

  Forum Alev
  Agizda dis dizisinin en sonunda süren ve en geç çikan dislerdir. Genelde 17 - 22 yaslar arasinda agizda görülmeye baslarlar.
  Yirmi yas dislerinin pozisyonu, bulundugu dokulara ve konsu dislerine zarar verip vermemesi durumuna göre çekimine yada agizda kalmasina karar verilmelidir. Çenelerde yeterli yer bulunmasi, çene ve dis boyutlari arasinda uygun bir oran bulunmasi, bu dislerin sürme pozisyonlari göz önünde bulundurulmalidir. Dis eti altinda (bir kismi yada tamami) gömük kalmis olanlar ile tamamen kemik içinde gömük kalmis olan dislerin çekilmesinde yarar vardir.

  Gençlik çaglarinda gerekli tedaviler yapilmayip erken dönemde çekilmis 1.büyük azi disi ve 2.büyük azi disi nedeni ile agizda dis eksikligi varsa, yirmi yas dislerinin korunmasi için gerekli tedavilerinin yapilmasi gereklidir. Daha sonraki dönemlerde bir köprü protezi yapilmasi gerekli oldugu durumlarda, yirmi yas disleri ile gerekli tedaviler yapilabilecektir. Aksi taktirde köprü protez uygulama sansi olamayacagi için bir hareketli protez uygulamasi gerekliligi ortaya çikabilir.

  Yirmi yas dislerinin gömük kalma derecelerine göre siniflamasi;
  • Tamamen kemik içinde gömük kalmis yirmi yas disleri,
  • Kemik içinde olmayip diseti içinde gömük kalmis yirmi yas disleri,
  • Bir kismi agiza açilmis, bir kismi diseti altinda kalmis yirmi yas disleri,
  • Normal sekilde tamamen sürmüs yirmi yas disleri.
  Bu siralama, yirmi yas dislerinin çekiminin en zor ve komplikasyonlu oldugu durumdan daha kolay olay dis çekimi vakalarina göre yapilmistir.

  Yirmi yas dislerinin çene kemigi içinde sürüs sekline göre siniflamasi;

  • Önde bulunan diger disler ile ayni pozisyonda, çigneme yüzeyleri birbiri ile ayni hizada olan disler,
  • Çigneme yüzeyinin önünde olan dislerle farkli derecelerde egik durdugu disler,
  • Çigneme yüzeyinin kamsu dislerin yan yüzeyine tamamen deydigi (90 derece ile) disler. Burada ise çekimi en kolay olandan daha zor olana dogru bir siralama vardir.
  Yirmi yas dislerinin sebep olabilecegi sorunlar sunlardir;
  • Disin etrafinda yada kökünde kist-tümör olusumu,
  • Iltihap nedeni ile çene agrisi, açip kapatmakta zorluk, diseti iltihabi,
  • Öndeki dislere baski nedeni ile çaprasiklik,
  • Çok ihmal edilmesi durumunda abse,
  • Agiz içinde yada yüzde sislikler,
  • Çürük ve bakteri birikimi nedeni ile agiz kokusu.

  Yirmi yas dislerinin pozisyonunun kötü olmasi, bu dise firça ve dis ipi ile ulasmayi zorlastirir. Bu nedenle bu disler çok kisa sürede çürüyebilirler.
  Kisinin agiz bakimi yeterli olsa bile bu dislere ulasabilmeleri ve yeterli temizligi yapabilmeleri mümkün olamayabilir. Böyle bir durumda çok daha erken yaslarda sürmüs dislerde hiç bir çürük bulunmaz iken, yirmi yas dislerde çürükler görülebilir.
  Bu durum tamamen disin pozisyonu ile ilgilidir.
  Ayrica; yirmi yas dislerinin çürümesi temasta oldugu 2.büyük azi disinin de sürekli olarak çürük etkeni bakteriler ile temasta olmasini ve onun da kisa sürede çürümesine yol açabilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Yirmilik Diş Hakkında

  Reklam  Her insanda olmayan yada çıkmayan yirmilik dişlerin çıkması da insanları rahatsız etmektedir.Bu dişlerin bir kısmı çekilmektedir.Her zaman ağrılı olan ve bazı durumlarda sadece diş etlerinin altında kalabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi