Dis Apsesi ve Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dis Apsesi ve Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Dis Apsesi ve Tedavisi

  Reklam  Dis Apsesi ve Tedavisi

  Forum Alev
  Disin sinirinin travma, bakteriler ve kimyasal veya mekanik tahrislerle ölümünü takiben, enfeksiyon kök ucundan çevre dokulara yayilir. Zamanla disin kök ucu çevresindeki kemikte lokalize bir cerahat toplanmasi meydana gelir. Bu durum dis Absesi olarak adlandirilir. Zamanla bu cerahat kemigi eriterek kendine bir yol bulur ve diseti üzerinde içi irinle dolu bir sislige dönüsür. Bu asamadan sonra dis kaybedilebilir.

  BELIRTILERI
  • Abse olustugu zaman diste bir rahatsizlik meydana gelir, üzerine basildiginda disin kemigin içine dogru hafifçe hareket ettigi hissedilir.
  • Dis Absesi ilerledikçe, kök etrafindaki yumusak dokularda sislik meydana geldigi için agri artar.
  • Zamanla yüzde sislik meydana gelir. Sislik disin ve kemigin durumuna göre, baslangiç yerinden uzakta olabilir. Bu asamada dis daha agrili, uzamis ve sallanir bir haldedir.
  • Abse ilerledigi zaman mevcut cerahat dokularin en zayif yerinden kendine bir yol bularak, agiz içine veya agiz disina akar. Bu nedenle agizda kötü tat ve koku meydana gelir. Cerahat akmaya basladiginda agri azalir.
  • Abse olusumunda hafif ates ve lenf bezlerinde sislik olabilir. Genel kiriklik söz konusudur.

  TEDAVISI


  Dishekiminize gitmeden önce, agriyi geçirmek için agri kesici alabilirsiniz. Ancak, kesinlikle dogrudan disinizin veya disetinin üzerine aspirin, kolonya ve alkol gidi maddeler uygulamayin.
  Geçmiste Abseli disler için tek tedavi seçenegi o disin çekilmesiydi. Bazi durumlarda disin çekilmesi uygun bir seçenek olsa da, günümüzde Abseli disler çesitli tedavi yöntemleriyle kurtarilabilmektedir.
  Absenin tedavisindeki ilk adim enfeksiyonu gidermek ve yayilmasini önlemek amaciyla uygun bir antibiyotigin kullanilmasidir. Ayrica agriyi gidermek için uygun bir agri kesici de alinabilir.
  Antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon kontrol altina alindiktan sonra, disin kanallari açilarak temizlenir ve iltihabin bosalmasi saglanir. Sislik azaldiktan sonra, kanallarin içi temizlenir, dezenfekte edilir ve uygun bir geçici kanal dolgu maddesi ile doldurulur. Iyilesme gerçeklesene kadar, belirli araliklarla geçici kanal dolgu maddesi degistirilerek pansuman yapilir. Bazi durumlarda bu pansumanlarla tam iyilesme saglanirken, bazen enfeksiyon tam olarak tedavi edilemez. Bu durumda cerrahi bir operasyonla, kök etrafindaki enfekte doku ve bazen kök ucunu içeren küçük bir kisim ortadan kaldirilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Dis Apsesi ve Tedavisi

  Reklam  İnsanların dişlerinin iltihaplanması anlamına gelmektedir.Diş etlerinde yada diş diplerinde şişme ve acıya duyarlılık artmaktadır.İnsanların çenelerine doğru şişlikler de olur.Genellikle antibiyotik kullanmak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi