Ortodontinin riskleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ortodontinin riskleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Ortodontinin riskleri

  Reklam  Ortodontinin riskleri

  Forum Alev
  Ortodontik tedavinin birkaç riski olabilir. Çok nadir de olsa bazı hastalar metal veya latekse alerji olabilir. 1. Tip diabet gibi hastalıkları olan insanlar tedavi sırasında sorun çekebilirler. Böyle durumlarda ortodontik tedavi dişlerin uzun süreli dayanıklılığını da riske atabilir. Ortodontistiniz tedavinizin risklerini sizinle tartışacaktır.
  Ortodontik tedaviden beklenen sonuçlar genelde hastanın tercihlerine bağlıdır. Özellikle yetişkinlerde ideal tedavi periodontik ve prostodontik tedavi ve bazen de düzeltici çene ameliyatları gerektirebilir. Çoğu zaman hastanın yoğun bir tedaviye girmek istememesi dolayısıyla tam sonuca ulaşılmaz. Ama genelde mükemmel olmasa da gayet iyi sonuçlara ulaşılır. Tedavi seçenekleri ve tahmin edilebilen sonuç bireye bağlı olduğundan, ortodontistiniz tedavi öncesi bütün bunları sizinle tartışacaktır.
  Daha Moda Braketler
  Braketleri gençlere daha çekici kılmak için üreticiler telleri braketlerle birleştiren parlak renkli elastik bantlar yapmışlardır. Çocuklar bu renklerden istedikleri gibi (okullarının renginde veya yılbaşı gibi özel zamanlarda) uygun renkler seçebilirler. Ortodontistler “Hastalar her ziyarette istedikleri rengi seçebildiklerinde kendilerini tedavinin daha fazla bir parçası gibi hissediyorlar.” diyor.
  Alışmak uzun sürüyor?
  Günümüz braketleri daha az farkedilir ve rahatsız olmalarına rağmen alışmak gene de vakit alır. Yemekler tellere takılabilir, fırçalamak ve diş ipi kullanmak daha uzun sürer ve aylık bakımlardan sonra dişler sızı yapabilir. Dişlerdeki rahatsızlık doktorunuzun önereceği ağrı kesicilerle geçirilebilir. Daha hafif ve esnek tellerin kullanımıyla tedavi süresindeki rahatsızlık önemli ölçüde azalmıştır. . Daha fazla genç braket taktıkça, “metal diş” ve “teneke ağız” gibi takma isimler gitgide kullanılmaz olmuştur. Tedavi sosyal olarak daha kabul edildiğinden utanma faktörü ise gücünü yitirmiştir.
  Braketlerin İlerisi
  Çocuklarda ilkokul zamanı başlayan ortodontik tedaviye, önleyici ortodontik tedavi de denir. Bu yaşlarda diş ve çene gelişimi tamamlanmadığından çoğu sorunun çözülmesi daha kolaydır.
  Kalıcı dişler çıkmadan, bunların düzgün yerlerinde çıkmaları sağlanabilir. Diş arkındaki dişlerin hepsini alamayacak kadar küçük olması sık rastlanan bir olaydır. Eskiden sıklaşmanın çözümü kalıcı dişlerden birkaçını çekerek kalan dişlerin yerlerini ayarlamak için braket kullanmaktı. Erken müdahale çocuğun çene kemiklerinin hala büyüyor olması avantajını kullanır. Örneğin üst çeneyi genişletmek için palatal expander denilen bir alet kullanılabilir. Yay düzgün boyutlara geldiğinde, kalıcı dişlerin olmaları gereken yerde çıkmaları çok yüksek bir ihtimaldir. Eğer bütün dişler çıkmışsa ve hala sıklaşma sorunu varsa, dişlerin düzgün yerleşmeleri için birkaç dişi çekmek gerekebilir.
  Ortodontistler “Önleyici ortodontik tedavi görmüş çocukların da daha sonra braket takmaları gerekebileceğini bilmek önemlidir” der. “Fakat erken tedavi gelecekteki tedavi işlemini kolaylaştırır ve süreyi kısaltır.” 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Ortodontinin riskleri

  Reklam  Diş hekimlerinin karar vermesi durumunda bu uygulama yapılmaktadır.Risk gurubu olan hastaların bu tedaviyi yaptırmaları zor görünmektedir.İlk önce araştırılması ve ondan sonra karar verilmesi gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi