20 Yaş Dişi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden 20 Yaş Dişi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  20 Yaş Dişi

  Reklam  20 Yaş Dişi

  Forum Alev
  20 yaş dişi

  “Akıl dişi” nedir?

  "Akıl Dişi" ağzın arka bölümünde çiğneme fonksiyonu gören bir çeşit molar diştir. Üçüncü molar olarak adlandırılan bu dişler ikinci molar dişlerin hemen arkasından yirmili yaşlarda çıkarlar (eğer çıkacak yer bulurlarsa ve pozisyonları iyiyse).
  Gömülü yirmi yaş dişi nedir?
  Diş hekimliğinde gömülü terimi diş eğer beklenen pozisyonunu alacak şekilde çıkamıyorsa kullanılır. Çenelerde yeterli yer yoksa ya da dişin açısı yanlış ise diş gömülü kalır.
  Yirmi yaş dişleri neden gömülü kalır?
  Teoriye göre antik çağlarda insanların diyetleri dişlerin çok aşınmasına ve yıpranmasına neden oluyordu. Sadece çiğneme yüzeyinde değil aynı zamanda dişlerin kontakt bölgelerinde de yıpranma ve aşınma meydana geliyordu. Böylelikle yirmi yaş dişi için yeterli yer açılıyordu ve çıkıyordu.
  Aynı zamanda daha sert besinler yiyen ilk insanların çiğneme fonksiyonun yoğunluğu nedeniyle çeneleri daha iyi gelişiyordu ve daha büyük çeneleri vardı.
  Yirmi yaş dişleri neden çekilmelidir?
  Kesin açıklama röntgenle yapılan bir diş hekimi muayenesi sonrasında yapılmadır. Herkesin durumu farklı olmakla beraber, bazı genel nedenler aşağıdaki gibidir.
  İlk neden tamamen çıkmamış ama bir kısmı çıkmış yirmi yaş dişlerinin temizlenmesi çok zordur. Böylece hem diş eti problemleri, çürük ya da tekrarlayan enfeksiyonlar meydana gelebilir.
  Diğer bir önemli neden ise gömülü dişin komşu dişlere zarar vermesidir. Çıkmamış olan yirmi yaş komşu dişi iterek hem diş dokusunda hem de dişeti dokusunda harabiyate neden olur ve ön bölgedeki dişlerin 20 yaşından sonra çarpıklaşmasına neden olur. 2. 2
  AyhaN
  Emekli

  --->: 20 Yaş Dişi

  Reklam  Bu bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.. paylaşımlarınızın devamını dilerim..;) 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Akıl dişi mi ? :eek:
  Emeğine sağlık ablacım+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi