AÖF'de Ders Muafiyeti

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Bölümünden AÖF'de Ders Muafiyeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  AÖF'de Ders Muafiyeti

  Reklam  AÖF'de Ders Muafiyeti

  Forum Alev
  SORU: Bilindiği gibi 17 Şubat 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeler ile Anadolu Üniversitesi açıköğretim sisteminde bazı değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu değişikliklerden öğrencilerde en çok merak uyandıran ve mahiyeti en fazla merak edilen konu muafiyettir. Bu konuda bizlere çok sayıda mail ulaştırıldı. Konunun önemine binaen ve ziyaretçilerimizden gelen çok sayıda soruya cevap verebilmek için konuyu tekrar ele alma ihtiyacını hissettik.

  CEVAP:
  Öncelikle yönetmelikte geçen ve en çok merak edilen “dersleri transfer edebilirler” ibaresine açıklık getirelim. Burada tranfer etmek ibaresi öğrencilerin önceden almış ve başarmış oldukları derslerden muaf olmalarını belirtir.
  YAPILAN DEĞİŞİKLİK
  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğinin 17.maddesinde Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kayıtlı oldukları bölümlerde okutulan tüm derslerin tümünü -daha önce açıköğretim ve diğer yüksek öğretimde almış ve başarmış oldukları derslerin tümünü- almak zorundaydılar.
  Madde 17- a) Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadırlar. Öğrencilere, yükseköğretim kurumlarında (açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakülteler dahil) daha önce okudukları ve başardıkları dersler dolayısıyla hiç bir şekilde muafiyet tanınmaz.
  Ancak gibi 17 Şubat 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim Ve Sınav Yönetmeliğindeki değişiklik ile bu konuda bazı yeni uygulamalar getirilmiştir. Yapılan değişikliğe göre daha önce hiçbir şekilde muafiyet tanınmayan Acıköğretim öğrencilerine Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi derslerini transfer edebilme yani muafiyet imkanı getirilmiş oldu.
  "MADDE 17 - Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadır. Ancak, öğrencilerin Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir. Diğer yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaz.
  Dikey geçiş yapan öğrenciler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Türk Dili derslerini ön lisans programlarından almış olduklarından lisans programındaki bu derslerden sorumlu tutulmaz."
  DİĞER YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAN ALINAN DERSLER TRANSFER (MUAF) EDİLEBİLİR Mİ?
  17 Şubat 2009 tarihli Yönetmelikte yapılan değişikliğin 17.maddesi dikkatle incelendiğinde getirilen dersleri transfer etme (muaf olma) imkânının sadece Anadolu Üniversitesinden daha önce alınan ve başarılı olunan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi derslerini kapsadığı görülmektedir. Diğer üniversitelerde okuyan/mezun olan öğrenciler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi derslerinden başarılı olsalar bile bu derslerden muaf edilmezler. Yapılan yönetmelik değişikliğinde “Diğer yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaz.”şeklinde bu durum açıkça belirtilmiştir.
  Altı çizilmesi gereken bir diğer hususta bu yapılan değişikliğin 2009-2010 eğitim-öğretim yılı başından geçerli olmak üzere yürürlüğe gireceğidir. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: AÖF'de Ders Muafiyeti

  Reklam  2 yıllık myo da mezun olanlar da muafiyetten yararlanabilyior mu? ve sadece bu saydığınız dersler mi muafiyet kapsamında? 3. 3
  Ziyaretçi
  hayırlı akşamlar.ben büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümümünden mezun oldum..kamu yönetiminde eğitimimi tamamlamak istiyorum..Acaba hangi derslerden muafım.. 4. 4
  Ziyaretçi
  muaf ders nedir

 5. 5
  Ziyaretçi
  şu an bı onlısans programında okumaktayım ve 4 yıllık aof bolumu yazdım. daha once okudugum onlısans programında gordugum derslerden muaf olma durumum var mı yardımcı olur musunuz rıca ederım?

 6. 6
  Ziyaretçi
  Güzel olmuş teşekkürler forumalev :)

 7. 7
  Ziyaretçi
  açıköğretim sağlık kurumları işletmeciliğini bitirdim.bu yıl dikey geçişle 3. sınıf işletmeye kayıt oldum.acaba hangi derslerden muafım.

+ Yorum Gönder
aöf de muaf olma,  açıköğretim muaf olunan dersler,  aöf dersten muaf olma,  aöf derslerden muaf olma durumu,  aöf muaf olunan dersler
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi